Son Yayınlar

1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı


1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı

Kabotaj bir devletin kendi limanları arasında yolcu ve yük taşıma hakkıdır.

Türk denizciliğinin gurur günü olarak bilinen Denizcilik ve Kabotaj Bayramı, her yıl 1 Temmuz günü kutlanıyor.

1 Temmuz 1926’da yürürlüğe girmiş ve bu Kanun, “Türkiye Limanları ve sahilleri arasında yük ve yolcu taşınması ile kılavuzluk ve römork hizmetleri, Türk Vatandaşları ve Türk Bayrağı taşıyan gemilerce yapılır” hükmünü getirerek daha önceden yabancılara açık olan bu faaliyetleri bundan böyle sadece Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının yapabileceğini belirtmiştir. Bu nedenle her yıl 1 Temmuz gününü “Denizcilik ve Kabotaj Bayramı” olarak kutluyoruz.


Kabotaj bayramı, ilk olarak denizcilik sektörü ile denizcilik yapanları ilgilendirdiği için kutlamalar de denize kıyısı olan il ve ilçelerde, limanlarda yapılıyor. 3 tarafı denizlerle çevrili Türkiye’de Karadeniz, Marmara, Ege ve Akdeniz kıyılarındaki limanlarda kutlamalar yapılacak. 


Kabotaj Bayramı, Türk Milletinin denizlerde hakimiyetinin ilanıdır. Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere tüm deniz şehitlerimizi ve denizcilik sektörünün gelişmesinde emeği geçenleri saygıyla anıyor, Denizcilik ve Kabotaj Bayramını kutluyoruz.


1926 yılından beri denizlerimizdeki egemenliğimizin ve bağımsızlığımızın sembolü olan 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı kutlu olsun.


Deniz ticareti, ulaşımı ve kültürünün daha da gelişeceği bir gelecek dileğiyle denizlerdeki bağımsızlığımızın simgesi Denizcilik ve Kabotaj Bayramı kutlu olsun.


Türk denizciliğinin dönüm noktası, bayrağımızı denizlerde sonsuza kadar dalgalandıracak “Denizcilik ve Kabotaj Bayramını” kutluyoruz. Mavi vatana selam olsun! Tam yol ileri!


Kabotaj hakkımız ve denizlerdeki bağımsızlığımız, özgürlüğümüzün ve milli egemenliğimizin temel teminatlarından biridir. Denizcilik ve Kabotaj Bayramı kutlu olsun.


“Mavi Vatan” ifadesini daha anlamlı kılan Kabotaj Bayramı kutlu olsun.


Üç tarafı denizle çevrili olan, bir de iç denizi olan sevgili ülkemin Kabotaj Bayramı kutlu olsun.


1 Temmuz 1926 itibaren Cennet Vatanımızın denizlerinde, bayrağımız kendi kara sularında dalgalanmaya devam ediyor, bu gün denizlerdeki  egemenliğimizin tescillendiği gün. 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramınız Kutlu olsun.


Tam bağımsızlık denildiği zaman, doğal, siyasal, mali, adli, askeri, kültürel ve her alanda tam bağımsızlık anlaşılır.” 
Mustafa Kemal Atatürk


Deniz ticareti, ulaşımı ve kültürünün daha da gelişeceği bir gelecek dileğiyle denizlerdeki bağımsızlığımızın simgesi Denizcilik ve Kabotaj Bayramı kutlu olsun.


1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı Tüm vatandaşlarımıza kutlu olsun.


Hiç yorum yok