Son Yayınlar

Çörek Otunun Faydaları

ÇÖREK OTU 
Çörek Otunun Faydaları Nelerdir?
Kansızlığa iyi gelir.
Kan şekerini dengeler.
Basur Hastalığına faydalıdır.
Baş ağrısı ve nezleye iyi gelir.
Bağışıklık sistemini güçlendirir.
Bağırsak parazitlerine karşı faydalıdır.
İktidarsızlık ve kısırlık için kullanılır.
Hazımsızlığa ve şişkinliğe iyi gelir.
Halsizlik ve yorgunluğu giderir.
Böbrek ve mesane kumları için kullanılır.
Balgam, öksürük, nefes darlığı ve romatizmaya iyi gelir.
Zihinsel yorgunluk, baş dönmesi ve unutkanlık için şifalıdır.

Çörek Otu Nasıl Kullanılır?


Pankreas Kanseri: ABD merkezli “The Kimmel Cancer Center” tarafından Prof. Hwyda Arafat önderliğinde yapılan araştırmaya göre, çörek otu yağında bulunan “thymoquinone” adlı kimyasal bileşen pankreas kanseri hastalarında kanserli hücrelerin gelişimini durduruyor ve bu hücreleri öldürerek kanserli hücre sayısını azaltıyor.

Kolon Kanseri: 2010 yılında Mısır’da yapılan ve sonuçları National Library of Medicine’da yayınlanan çalışmaya göre çörek otu laboratuvar hayvanlarındaki kolon kanseri hücrelerinin sayısının önemli ölçüde azalmasını sağlamış.
Meme Kanseri: 2003 yılında ABD Jackson State Üniversitesi tarafından yapılan çalışmada çörek otu yağı kullanılarak kanser hücreleri önemli oranda tedavi edilmiş.

Beyin Kanseri: Çörek otunda bulunan “thymoquinone” adlı bileşen en ölümcül beyin kanseri türlerinden biri olan “Glioblastoma” nedeniyle gerçekleşen hücre ölümünü yavaşlatıyor.

Hipertansiyon: Kan basıncının normal değerlerin üzerinde olması durumu olan hipertansiyon kalp hastalıklarının başlıca nedenleri arasında gösterilmektedir. Çörek otu, 2008 yılında sonuçları yayınlanan bir araştırmada kan basıncını normale döndürmeye yardımcı olan doğal ürünler arasında gösterilmiş.

Antioksidan: Çörek otunun antioksidan etkisi bilimsel araştırmalarla destekleniyor.

Vitamin ve Mineraller: Çörek otu önemli vitamin ve mineraller bakımından oldukça zengindir.

Çörek Otunun Diğer Faydaları

Romatizma: Çörek otunda bulunan thymoquinone, dithymoquinone ve timol bileşenler antioksidan etkiye sahip ve bu bileşenlerin iltihap önleyici özelliği bulunuyor.

Bağışıklık Sistemi: Laboratuvar hayvanları üzerinde yapılan ve sonuçları 2010 yılında yayınlanan bir araştırmaya göre çörek otu yağı radyasyona maruz kalan canlılarda bağışıklık sistemini güçlendirerek zararlı ışınların vücuttaki olumsuz etkisini azaltıyor.

Astım: Çörek otunun iltihap önleyici özelliği iltihaplı diğer hastalıkların tedavisinde kullanılmasını da sağlıyor.

Alerjiler: Çörek otunda bulunan omega 3 yağ asitleri geleneksel alerji ilaçlarının etkisini arttırarak alerji belirtilerin hafiflemesine yardımcı oluyor.

Saçlar: Çörek otunun saça faydaları konusunda yapılmış bilimsel araştırma sayısı yetersiz olmasına karşın pek çok kişi tarafından saç bakımında kullanılmaktadır.

Boğaz Ağrısı: Çörek otu çayı akut bademcik iltihabı ve gırtlak dokusunun iltihaplanması nedeniyle görülen boğaz ağrılarına iyi gelir.

Ameliyat İzleri: Bu konuda yapılan çalışmalar, ameliyat sonrası operasyon yapılan bölgeye düzenli olarak çörek otu yağı sürmenin ameliyat sonrası oluşabilecek yara izlerini önemli oranda ortadan kaldırdığını göstermektedir.

Epilepsi: Medical Science Monitor dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre çörek otu geleneksel tedavi yöntemlerine direnç gösteren çocuklarda epilepsi nöbetlerinin sıklığını azaltıyor.

Migren: Çörek otu yağı geleneksel olarak migrene karşı kullanılmaktadır. Bunun için atağın ilk belirtilerini hissettiğinizde ensenize, gözlerinizin üstüne ve alnınızda saçların başladığı yere çörek otu yağı sürün. Başınızın üst kısmı ağrıyorsa parmak uçlarınızı çörek otu yağına batırarak bu bölgeye dairesel hareketlerle masaj yapabilirsiniz. Burun deliklerinin iç kısmına 1-2 damla çörek otu yağı sürerek derin nefes almak daha kısa sürede sonuç almanıza yardımcı olacaktır.

Diş Ağrısı: Diş ağrısı nedeniyle ilaç kullanmak istemiyorsanız ağrıyan bölgeye ve çevresine bir miktar çörek otu yağı sürebilirsiniz. Ayrıca 1 çay bardağı ılık suya 6-7 damla çörek otu yağı damlatıp düzenli olarak gargara yapmak diş eti ve diş ağrısına iyi gelir.

Enerji: Düzenli olarak çörek otu tüketmek enerji verir ve özellikle mevsim değişimlerinde görülen halsizliğe iyi gelir.

Diyabet: Çörek otu İran başta olmak üzere çeşitli ülkelerde diyabet tedavisinde kullanılan doğal ürünler arasında yer almaktadır. Son yıllarda yapılan bilimsel çalışmalarda çörek otunun özellikle tip 2 diyabet hastalarında kan şekerini dengelediğini ortaya koymaktadır.

Çörek Otu, Çörek Otu Yağının Faydaları

Uyarı: Bu sitedeki bilgiler tavsiye niteliğinde olup tedavi amaçlı olmayıp, uygulamaların sorumluluğu da site sahibine ait değildir.
Sağlık sorunlarınız için mutlaka bir hekime danışınız.
Hekime gitmeden ve teşhis koydurmadan şikayetiniz ne olursa olsun, buradaki bilgiler ile kendi kendinizi tedavi etmeye kalkışmayınız.
Buradaki bilgilerin kesinlikle bir hastalığı teşhis amacı yoktur.
Sadece bilgilendirme amaçlı paylaşılmış yazılardır..

http://www.dilekmektubu.com/search/label/G%C3%BCnayd%C4%B1n?&max-results=8

Hiç yorum yok